1998ko Eusko Legebiltzarrerako hauteskundeak
Wikipedia(e)tik
Eusko Legebiltzarrerako hauteskundeak |
|
1980 | 1984 | 1986 | 1990 1994 | 1998 | 2001 | 2005 2009 | 2012 |
1998ko Eusko Legebiltzarrerako hauteskundeak urte horretako urriaren 25ean ospatu ziren. VI. Legealdiko 75 Eusko legebiltzarkideak hautatu ziren, ohikoa zen bezala lurralde historiko bakoitzetik 25.
Eduki-taula |
[aldatu] Emaitza ofizialak
Alderdia | Botoak | % | Eserlekuak | +/- |
Euzko Alderdi Jeltzalea (EAJ) | 350.322 | 28,01 | 21 | ▼1 |
Alderdi Popularra (PP) | 251.743 | 20,13 | 16 | ▲5 |
Euskal Herritarrok (EH) a | 224.001 | 17,91 | 14 | ▲3 |
Euskadiko Alderdi Sozialista - Euskadiko Ezkerra (PSE-EE) | 220.052 | 17,60 | 14 | ▲2 |
Eusko Alkartasuna (EA) | 108.635 | 8,69 | 6 | ▼2 |
Ezker Batua (EB) | 71.064 | 5,68 | 2 | ▼4 |
Unidad Alavesa (UA) | 15.738 | 1,26 | 2 | ▼3 |
Lege Naturalalen Alderdia (LNA) | 4.858 | 0,39 | 0 | |
Partido Humanista (PH) | 3.288 | 0,26 | 0 | |
Euskal Herriko Berdeak-Euskal Berdeak (EHB) | 864 | 0,07 | 0 |
a Herri Batasunak bultzatutako zerrenda.
Euzko Alderdi Jeltzalearen lehendakarigaia zen Juan Jose Ibarretxe lehendakari bihurtu zen.
Hauteskundeak izan baino egun batzuk aurrerago ETAk behin betiko su-etenaren berria eman zuen. Alderdi Popularra eta Euskal Herritarrok alderdien mesederako. EAJk Bizkaian, EHk Gipuzkoan eta PPk Araban lortu zituzten garaipenak. PSEk historiako emaitza txarrenak lortu zituen eta UAk sekulako porrota.
[aldatu] Hautatutako legebiltzarkideak
- Agirre Ruiz, Esther
- Altzelai Uliondo, Nekane
- Amann Rabanera, Álvaro[1]
- Antigüedad Auzmendi, Iñaki
- Antxustegi Urkiaga, Karmele[2]
- Araniguría Rodrigo, Juan Carlos[3]
- Ares Taboada, Rodolfo
- Arraibi Iza, Mikel[4]
- Arregi Aranburu, Joseba
- Asiain Ayala, Carmen
- Astibia Legorburu, Aurkene
- Atutxa Mendiola, Juan María
- Aurrekoetxea Iza, Txomin
- Barreda de los Ríos, Leopoldo
- Barrio Baroja, Carmelo
- Beltrán de Heredia Arroniz, Estefanía
- Benito Bengoa, M.ª Enriqueta
- Bilbao Barandica, Izaskun
- Buesa Blanco, Fernando[5]
- Celaá Diéguez, M.ª Isabel
- Damborenea Basterrechea, Antonio
- Díez González, Rosa M.ª[6]
- Díez Usabiaga, Rafa
- Urquijo Valdivielso, Carlos
- Egibar Artola, Joseba
- Eguiguren Imaz, Jesús M.ª
- Elorrieta García, Javier
- Elosua Sánchez, José María
- Etxeberria Arbelaiz, José Antonio
- Galdos Irazabal, Iñaki[7]
- Garaikoetxea Urriza, Carlos
- García Hidalgo, Víctor
- García Rico, M.ª Eugenia
- Gerenabarrena Martínez de Lahidalga, Iñaki[8]
- Goikoetxea Labaka, Yon
- Goirizelaia Ordorika, Jone
- González de Txabarri Miranda, Gema
- González Zorrilla, José María[9]
- Gordejuela Kortazar, Kepa
- Gorostiaga González, Pablo
- Greaves Badillo, Belén[10]
- Guevara Saleta, Javier[11]
- Huertas Vicente, Manuel
- Hueso Abancens, Ricardo
- Ibarretxe Markuartu, Juan José
- Intxaurraga Mendibil, Sabin[12]
- Iruin Sanz, Iñigo
- Iturgaiz Angulo, Carlos
- Juaristi Lizarralde, Juan M.ª
- Lafuente Orive, María José
- Larreina Valderrama, Rafael[13]
- López Álvarez, Patxi
- López de Guereñu Ansola, Nuria
- López de Ocariz López de Munain, M.ª del Carmen
- Machin Esposito, Gonzalo
- Madrazo Lavín, Javier
- Maturana Plaza, José Antonio
- Maura Barandiarán, Fernando
- Mosquera Mata, Pablo Alejandro
- Nafarrate Kortabarria, Iñaki[14]
- Oliveri Albisu, Inaxio[15]
- Ollora Otxoa de Aspuru, Juan M.ª
- Ormaetxea Garai, Xabier
- Ormazabal Zamakona, Francisco José[16]
- Ortega Cachón, Iñaki
- Otegi Mondragón, Arnaldo
- Oyarzabal de Miguel, Iñaki
- Peña Somavilla, Rakel
- Piñol Olaeta, Elixabete
- Quiroga Cia, Arantza
- Redondo Terreros, Nicolás
- Rodríguez Barahona, María Teresa
- Rubalkaba Quintana, José Antonio
- Sainz de la Maza Arrola, Karmelo[17]
- Salaberria Sansinenea, Jon
- Salazar de Andrés, Antonio
- Sangroniz Aguirrebeitia, Yolanda[18]
- Solaguren Santamaría, Covadonga[19]
- Totorica Izaguirre, Carlos[20]
- Unzalu Pérez de Eulate, María del Pilar[21]
- Uribarren Axpe, Rafael
- Urkullu Renteria, Iñigo
- Urrutikoetxea Bengoetxea, Josu
- Usandizaga Rodríguez, M.ª José[22]
- Usín Fernández, Koldo
- Zabaleta Areta, M.ª Gemma
[aldatu] Oharrak
- ↑ Covadonga Solaguren Santamaríak ordezkatua
- ↑ Sabin Intxaurraga Mendibil ordezkatu zuen
- ↑ M.ª José Usandizaga Rodríguez ordezkatu zuen
- ↑ Karmelo Sainz de la Maza Arrola ordezkatu zuen
- ↑ María del Pilar Unzalu Pérez de Eulatek ordezkatua
- ↑ Carlos Totorica Izaguirrek ordezkatua
- ↑ Inaxio Oliveri Albisu ordezkatu zuen
- ↑ Iñaki Nafarrate Kortabarriak ordezkatua
- ↑ Belén Greaves Badillo ordezkatu zuen
- ↑ José María González Zorrillak ordezkatua
- ↑ Yolanda Sangroniz Aguirrebeitiak ordezkatua
- ↑ Karmele Antxustegi Urkiagak ordezkatua
- ↑ Francisco José Ormazabal Zamakona ordezkatu zuen
- ↑ Iñaki Gerenabarrena Martínez de Lahidalga ordezkatu zuen
- ↑ Iñaki Galdos Irazabalek ordezkatua
- ↑ Rafael Larreina Valderramak ordezkatua
- ↑ Mikel Arraibi Izak ordezkatua
- ↑ Javier Guevara Saleta ordezkatu zuen
- ↑ Álvaro Amann Rabanera ordezkatu zuen
- ↑ Rosa M.ª Díez González ordezkatu zuen
- ↑ Fernando Buesa Blanco ordezkatu zuen
- ↑ Juan Carlos Araniguría Rodrigok ordezkatua